Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 18 of 28

Thread: Weekly shopping cost...

  1. #1

    Join Date
    Feb 2006
    Location
    melbourne
    Posts
    11,462

    Default Weekly shopping cost...

    How much do you spend? Do you meal plan?

    If you buy nappies and formula put that separately.



    I spend currently $200 a week approx, for 2 adults and 2 kids.

  2. #2

    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WA
    Posts
    435

    Default Re: Weekly shopping cost...

    On average I spend around $250 a week for 2 adults and a baby. I don't meal plan but I really need to as I'm sure I shouldn't need to spend this much every week. DH has a super fast metabolism so eats a lot and is gluten free so that adds to the cost but considering I'm a thermomix owner I know I'm still spending way too much.

  3. #3

    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    8,986

    Default Re: Weekly shopping cost...

    I spend around $200 for my family of 5 but that doesn't include meat. I buy that in bulk monthly.

  4. #4

    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Epping, VIC
    Posts
    2,546

    Default Re: Weekly shopping cost...

    Mine is about $250 p/w for 3 adults and 1 child :-)

  5. #5

    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Sydney, NSW
    Posts
    1,123

    Default Re: Weekly shopping cost...

    I spend about $175 per week for 2 adults and 1 baby. It was $150 before ds came along and requires nappies. I do meal plan and only buy exactly what I need for those dinners, and 1 takeaway dinner a week. I try to plan meals around what's on special too.

  6. #6

    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Melbourne
    Posts
    3,300

    Default Re: Weekly shopping cost...

    I spend about 130 a week for 2 adults 2 children. That doesn't include any alcohol, or any non-food items (e.g. nappies, toothpaste, washing powder etc. which I try to budget for separately although sometimes they slip into the 'food' category - but they maybe average 12 a week). We probably spend about 35 a week on average on food bought/eaten outside the home (cafes, restaurants, take-away) - e.g. some months allowance would go on two meals out at a cafe, sometimes is taken up in snacks, take-away etc.

    I don't meal plan - but we do cook most of our main meals in advance so we can take to work, so we do eat alot of the same meals, there isn't a massive amount of variety.

    I am always trying to get it down to 100 - as I thought I read somewhere that a family of four should be able to, but I have never achieved it consistently.

  7. #7

    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bonbeach, Melbourne
    Posts
    7,177

    Default Re: Weekly shopping cost...

    We meal plan, and spend about $100-$150 on groceries, taking out nappies etc. 2 adults and two children.

  8. #8

    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Melbourne
    Posts
    2,737

    Default Re: Weekly shopping cost...

    We spend about $150 per week for 2 adults 1 baby. That's including meat too, I buy bulk and freeze I also shop at Aldi first and then Safeway (butcher for meat)

  9. #9

    Join Date
    Apr 2010
    Location
    coastside, Vic
    Posts
    2,172

    Default Re: Weekly shopping cost...

    We are the same as Tasha

  10. #10

    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Melbourne
    Posts
    2,737

    Default Re: Weekly shopping cost...

    Quote Originally Posted by wysiwyg View Post

    I am always trying to get it down to 100 - as I thought I read somewhere that a family of four should be able to, but I have never achieved it consistently.
    Really? I suppose it would be possible. If you compromised on flavour

  11. #11

    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Adelaide, SA
    Posts
    3,962

    Default Re: Weekly shopping cost...

    We spend $250 a week on groceries for 2 adults and 2 children. Thus includes all cleaning supplies as well.

  12. #12

    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bonbeach, Melbourne
    Posts
    7,177

    Default Re: Weekly shopping cost...

    Quote Originally Posted by Tasha View Post
    Really? I suppose it would be possible. If you compromised on flavour
    Not true. The secret is a well stocked pantry. We have never had a bare pantry, so keeping it updated only means adding a fresh spice every few months or a few tins of whatever a week. We easily have 20+ spices at any given time, different grains, loads of different pastas. We make our own sauces and spice mixes, everything except breads really is cooked from scratch. We meal plan accordingly and use loads of fresh vegetables and herbs. We make most of our cleaning products (more for the environmental impact than cost), I make a large amount of my own beauty products too. In summer we cloth (honestly can't keep it up in winter). It's very possible for a 4 person family to get by on $100-$150 a week, but it's a lot more effort. Worth it though IMO.

  13. #13

    Default Re: Weekly shopping cost...

    2 adults 1.5 kids. About $150 per week including nappies and non food items. I don't meal plan officially, but I do it subconsciously. We shop at Coles and farmers markets. I could get it below $100 per week if I wasn't a bodybuilder. We go through lots of meat, eggs & yoghurt.

  14. #14

    Default Re: Weekly shopping cost...

    Should add, we are like PZ. We keep a well stocked spice shelf. We dont eat pasta or bottled sauces. My figure is also including meat.

  15. #15

    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Victoria
    Posts
    4,601

    Default Re: Weekly shopping cost...

    We spend $200 per week for 2 adults and 2 children. Some weeks we also buy nappies but it still comes in at the $200 mark. I meal plan before doing the food shopping. As for the $100 per week thing...not sure I could get it that low. Although I probably could do better than what I am at the moment.

  16. #16

    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brisbane
    Posts
    5,039

    Default Re: Weekly shopping cost...

    2 adults, 4 kids no nappies. We spend $300 a week, I have a Thermomix so most $$ goes on fresh fruit and veg. I budget and look at the price of everything except fresh stuff, we want strawberries at $6 a punnet we get them.

  17. #17

    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Winter is coming
    Posts
    5,000

    Default Re: Weekly shopping cost...

    2 adults, 3 kids, no nappies (yay!!). We spend around $250 on average. I have homekill beef in the freezer but do buy other meats from the supermarket. Grocery prices in NZ are more than Oz so it would probably be under $200 over there.

  18. #18

    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Melbourne
    Posts
    3,300

    Default Re: Weekly shopping cost...

    Quote Originally Posted by PumpkinZulu View Post
    Not true. The secret is a well stocked pantry. We have never had a bare pantry, so keeping it updated only means adding a fresh spice every few months or a few tins of whatever a week. We easily have 20+ spices at any given time, different grains, loads of different pastas. We make our own sauces and spice mixes, everything except breads really is cooked from scratch. We meal plan accordingly and use loads of fresh vegetables and herbs. We make most of our cleaning products (more for the environmental impact than cost), I make a large amount of my own beauty products too. In summer we cloth (honestly can't keep it up in winter). It's very possible for a 4 person family to get by on $100-$150 a week, but it's a lot more effort. Worth it though IMO.
    I agree with the well stocked pantry - but to get down to 100 average (I wish I could find where I read is achievable), if you have nothing in your pantry to start with I think it takes alot of months before you would get near $100 a week average. Some weeks we definitely are as low as $100 if not lower - but have now been recording for 2+ years (my figures are an average across that time) and now have a reasonably stocked pantry but to get to an average of $100 we would need quite a few months of only spending $80-$90 but then pantry items run out - personally I think an average of $100 a week starting from empty cupboards for a family of four (especially once you get to the point where both children eat a decent amount) would be pretty hard to achieve with current food prices. An average of $130, 140 is probably more reasonable.

    (Most sites with info about food budgeting do all talk alot about the well stocked pantry, but not all seem to take into account the cost of the items in that pantry to start with, but they are not free they should be taken into account when budgeting)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •